Z.T. „Bielmar” Sp. z o.o. - sponsor wystawy w Galerii Bielskiej BWA – zaprasza na kolejną 49. edycję „Fotografii Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”. Już po raz szósty mamy przyjemność wspierać tę ekspozycję i zaprosić mieszkańców Bielska-Białej okolic do Galerii przy ul. 3 Maja 11. Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014 roku. Wstęp jest bezpłatny.
Na czas trwania ekspozycji Galeria wydłuża także godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian – od godz. 10.00 do 18.00.
„Fotografia Dzikiej Przyrody/Wildlife Photographer of the Year” jest jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, organizowanym nieprzerwanie od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.
Obserwowanie i fotografowanie natury inspiruje coraz to nowe pokolenia fotografów, tworzących wizjonerskie i ekspresyjne wizje dzikiej przyrody, bądź rejestrujących – ku przestrodze – degradację życia na Ziemi.
Każdego roku wynikiem konkursu jest wystawa prezentująca 100 nagrodzonych i wyróżnionych najlepszych fotografii. Podczas obecnej edycji wybrane zdjęcia wykonało 75 fotografów z 29 krajów. Uroczysta gala oraz pierwsza prezentacja zdjęć odbywają się rokrocznie jesienią w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, szacownej placówce, dla której ochrona bioróżnorodności Ziemi stanowi samo sedno pracy.
Przez cały następny rok wystawa odbywa tournée po świecie. Bielsko-Biała jest – oprócz Warszawy i Bytomia – jedynym z nielicznych polskich miast, gdzie kolejna pokonkursowa wystawa będzie gościć po raz jedenasty, nieprzerwanie od roku 2004. W 2014 roku wystawę zobaczą także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.
Zwycięskie prace obecnej edycji konkursu jury wybrało z blisko 43 tys. nadesłanych fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów (w tym 68 fotografów z Polski). Wszystkie wyłonione przez jury fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają, jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.
Obecna edycja konkursu obejmowała aż 16 kategorii i dwie nagrody specjalne. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w tych grupach.
Główną nagrodę i tytuł „Fotograf Dzikiej Przyrody 2013” otrzymał Greg du Toit z RPA za zdjęcie pt. „Tajemnicza natura słoni” – doskonałe technicznie, fascynujące swoją aurą, rejestrujące niepowtarzalny moment w życiu stada słoni na afrykańskiej równinie.
Na zrobienie takiego właśnie unikalnego zdjęcia Greg czekał 10 lat – tyle czasu bowiem spędził w Afryce, robiąc zdjęcia słoniom i poszukując idealnego ujęcia ich stada.
Nagroda „Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2013” trafiła tym razem do 14-letniego Udayana Rao Pawara z Indii za zdjęcie rodziny krokodyli pt. „Maleństwa na głowie” (kategoria „11–14 lat”). Udayan zrobił to zdjęcie o świcie nad brzegiem rzeki Chambal w Madhya Pradesh w Indiach, gdy zauważył tę ciekawą „rodzinną” scenkę. Oto, krokodyla matka, nasłuchując gardłowych dźwięków maleństw, wynurzyła głowę nad powierzchnię rzeki, z czego skorzystały skwapliwie pociechy, wdrapując się na jej odsłoniętą głowę.
Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów. Na obecnej ekspozycji są to fotografie Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który za zdjęcie pt. „Oko ropuchy” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, oraz Mateusza Piesiaka z Wrocławia, którego zdjęcie pt. „Ostatni blask światła” uznane zostało za najlepsze w jednej z kategorii młodzieżowych („15–17 lat”). Mateusz Piesiak w wystawie FDP prezentuje się już po raz drugi: w 2011 roku za zdjęcie pt. „Siła oporu” otrzymał tytuł „Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody”.
Zobacz kilka wybranych zdjęć w naszej fotogalerii:
© Diana Rebman, USA, Nadzieja dla bliźniąt
© Greg du Toit, RPA, Tajemnicza natura słoni
© Douglas Seifert, USA, Towarzysze podróż
© Marc Steichen, Luksemburg, Sen na jawie, z borsukiem w tle
© Andrew Schoeman, RPA, Zdjęcie w ciemności
© Agorastos Papatsanis, Grecja, Magiczne grzyby
© Mateusz Piesiak, Polska, Ostatni blask światła
© Etienne Francey, Szwajcaria, Złote żniwa
Więcej informacji na:
www.galeriabielska.pl www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl
aktualności