Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej także zdjęcia (dwa) wykonane przez polskich fotografów. Cezariusz Andrejczuk za pracę „A Movement of Trees" („Tańczące brzozy") zdobył wyróżnienie w kategorii „Botaniczne królestwa", a Bartek Kosiński otrzymał I Nagrodę w kategorii "Do 10 lat" za fotografię „Down Flight" („Lot o świcie"). Obaj pochodzą z Podlasia. Cezariusz Andrejczuk jest znanym i cenionym fotografikiem, operatorem i reżyserem filmowym. Wyróżnione zdjęcie jest jednym z cyklu „Ruchańce", w którym autor kreuje coś, co określa jako „fotomalarstwo" (fotografowanie w ruchu). Co do Bartka, to warto przypomnieć, iż równo dziesięć lat temu - w edycji konkursu i wystawy 2002 roku - jedną z prac, które tworzyły wystawę była fotografia autorstwa jego rodziców: Renaty i Marka Kosińskich. Było to pierwsze zdjęcie autorstwa Polaków, jakie pojawiło się w wówczas już prawie czterdziestoletniej historii tej światowej wystawy.
[caption id="attachment_1068" align="aligncenter" width="300"] Bielmar już po raz piąty sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA[/caption]FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2012
Sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA są - już po raz piąty - Zakłady Tłuszczowe „Bielmar" Spółka z o.o. w Bielsku-Białej. Dzięki temu wstęp na niezwykle popularną wystawę jest bezpłatny. Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku wystawę można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - w godz. 10.00-18.00. Wystawa trwa od 6 do 28 kwietnia 2013 roku.
Po raz dziesiąty „Fotografia dzikiej przyrody/Wildlife Photographer of the Year" - światowa pokonkursowa wystawa najlepszych fotografii dzikiej przyrody - prezentowana będzie w Galerii Bielskiej BWA. Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (8 października 2012 roku) i uroczystej gali oraz wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2013 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także - już po raz jedenasty - po Polsce, goszcząc w salach wystawowych 12 miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Szczecina i Sopotu. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez „BBC Worldwide" oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 roku i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym na świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Organizatorzy konkursu i wystawy pragną inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać najciekawsze zdjęcia ludziom na całym świecie - i przez to pobudzać ich do refleksji nad światem natury i dbałości o przyrodę. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 17 kategoriach oraz dwóch nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów (w tym 53 Polaków) z 98 krajów. Są to największe liczby w całej 48-letniej już historii konkursu, potwierdzające zainteresowanie konkursem i jego rangę, jako największego i najbardziej prestiżowego na świecie w fotografii tego rodzaju. Spośród nadesłanych prac za najlepsze zdjęcie edycji 2012 uznano obraz nurkujących pingwinów cesarskich pt. „Bubble-Jetting Emperors" („Władcy tryskających bąbelków") Kanadyjczyka Paula Nicklena, który otrzymał za nie tytuł Wildlife Photographer of the Year 2012. W kategoriach młodzieżowych tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2012 otrzymał Brytyjczyk Owen Hearn, za fotografię „Flight Paths" („Ścieżki lotu").